Youtube’de Harekete Geçin

0

Youtube platformu son yıllarda herkes tarafından bilinen, videoların izlendiği ve bir çok insanın para kazandığı bir yer haline dönüştü. Bugün ki yazımda ben para kazanan insanları ele alıp henüz daha bir şey yapmayan veya yapamaya insanlara bilgilendirmeler de bulunacağım.

                Youtube platformuna video atmak istiyorsanız ve bu videolardan para kazanmak – ünlü olmak gibi amaçlara sahipseniz sizin gibi onlarca insan olduğu öncelikle bilmelisiniz. Öyle ki 1 gün 24 saattir ve insanın 24 saatin her saniyesi dünyanın her yerinden youtube platformuna binlerce video yükleniyor. Bu ölçeği dünya değil Türkiye’ye indirecek olursak 1 gün içerisinde binlerce video yüklendiğini ve her video yükleyenin amacının sizin amaçlarınızın bire bir benzeri veya aynısı olacağını göreceksinizdir.

                Youtube platformunda harekete geçmek için öncelikle belli bir abone ve çeşitli şeylere ihtiyacınız olacaktır. Aboneleriniz eğer sahteyse ( örneğin 10.000 ) dışarıdan kanalınıza bakacak insanlar için güzel karşılansa da videolarınız izleyen sayısı 10 olursa sizler üzüleceksinizdir. Kanal açtıktan sonra kanal fotoğrafı ve banner ile kişilerin dikkatini çekmeli buna göre görseller hazırlamalısınız.

                Youtube kanalı açan herkes ünlü olacak veya 1 günde milyonlara ulaşacak, ilk videosu mükemmel olacak diye bir şart yok. Eğer birden fazla kişi ses kötü diyorsa gerçekten kötüdür. Görsel kötü diyorsa kötüdür. Videonuzu beğenmedilerse yeni videolarda farklı konu ve kamera kullanmayı denemelisiniz. Video seçerken konu bakımından ülkemizde izlenen videolar az çok belli olsa da sürpriz videolar da izlenebiliyor. Bunun dengesini iyi tercih etmeli ve belirlemelisiniz. Şöyle bir genel konuşacak olursam … Telif hakkı içeren videoları kesinlikle kullanmayın. Kimi zaman oyun videolarında şirketler telif atabiliyor. İnsanların bilmediği veya konuşamadığı/merak ettiği şeyleri güzel yansıtırsanız izlenebileceğinize emin olabilirsiniz.

Reklamınızı iyi yaparsanız ve videonuz gerçekten iyiyse insanlar kendileri arasında videonuzun reklamını yapacaktır. Şöyle bir düşündüğünüz zaman müzik videolarını insanlar sosyal medya adreslerinde paylaşarak başkalarının da dinlemesini sağlarlar. Öyle bir video yapın ki insanlar sizin videonuzu daha siz istemeden arkadaşlarıyla paylaşacak olsun. Youtube için içerik üretip video çekmeden önce veya çekerken şu soruları kendinize sormayı unutmayın.

  1. Kanalınız yavaş büyürken bir anda hızlanma ihitmali var mı bunun için ne yapıyorsunuz ve şu anki yavaşlıktan memnun musunuz ?
  2. Kanalım bugün 1 video veya birkaç video sayesinde beklemediğiniz seviyede artış eğilimi gösterdi. İleride büyüme yavaşlarsa ne yapacaksınız ?
  3. Youtube platformunda hiçbir zaman ünlü olamayacağım sadece belirli az kitleye hitap edeceğim derseniz ve durum böyle olursa mutlu olacak mısınız ?
  4. Bugün ki durumdan memnun musunuz ? memnun değilseniz ne yapmalısınız ?

Eğer videolarınız büyümüyorsa veya izlenmiyorsa bir yerlerde yanlışlık yaptığınızı unutmayın yanlışı çözüp harekete geçmek doğru planlar yapmak yine sizin elinizde.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.