Whatsapp Gerçekten Güvenli mi ?

Whatsapp hayatımıza girdiğinden beri SMS devri neredeyse kapandı . Whatsapp bize vaat ettiği şeyler arkasında bir şey saklıyor olabilir mi ?

2

Geçen aylarda Whatsapp , Uçtan uca şifreleme diye bir yöntem geliştirdi ve sonrasında iki adımlı doğrulama diye bir şey çıkardı . Az çok bunların ne olduğunu hepimiz biliyoruzdur sonuçta bu konular hakkında Whatsapp bi açıklama yaptı . Önce iki adımlı doğrulamayı sonra ise uçtan uca şifreleme hakkında konuşacağız . Çünkü Uçtan uca şifreleme dedikleri şey biraz sıkıntılı .

wp

İki adımlı doğrulama olan bütün sosyal medyalarda kullanın ( Facebook , twitter , whatsapp , instagram … ) çünkü bu sizi gerçekten korur . Birisi sizin şifrenizi bilse dahi ( Whatsapp hariç çünkü whatsapp’ta tek şifre iki adımlı doğrulama ondanda bahsedeceğim ) hesabınıza kimse giremez . Girmesi için hem şifrenizi bilmeli hemde telefonunuza gelen SMS’yi bilmeli . Peki whatsapp’ta neden iki adımlı kullanmalıyız ?

Whatsapp

 

Whatsapp Web denilen bir şey çıktı piyasaya ve onun açıkları vs. bulundu derken siz başkasının whatsapp yazışmalarını okuyabilir hale geldiniz . Kim olursa olsun ( çocuğunuz değilse ) birilerinin özel bilgilerini okumak , yaymak suçtur . Whatsapp iki adımlı doğrulama ile bizleri koruyor . Umarım öyledir .

 

564744e70f25445de423ac8f

Gelelim asıl konumuza UÇTAN UCA ŞİFRELEMEye . Whatsapp her ne kadar başkaları ile paylaşmıyoruz dese de , Paylaşmasına da gerek yok çünkü mesajlarınızı üçüncü kişilerden korusa bile kendisi depoluyor . Yani bugün siz bir mesaj attığınız zaman veya fotoğraf . Siz ve mesajı yolladığınız kişi her neyi yaparsa yapsın o mesaj dünyanın sonuna kadar veya mesajların kayıt altına alındığı Serverların bozulduğu zamana kadar – aynı serverdan bozulma ihtimaline karşı bir kaç tane yaptı çakallar – mesajlarınız üçüncü kişi olmasa da whatsapp kısacası facebook’un elinde olacak. Size kısa bir izah edip beni anlamanız için deneyin diye bir şey yapmanızı isteyeceğim .

Whatsapp

Siz arkadaşınıza mesaj attığınız zaman arkadaşınıza gitmez . Önce kayıt altında tutulan Server denilen yere gider ordan arkadaşınıza gider . Arkadaşınız size mesaj atacağı zaman da önce Server’da kayıt altına alınır sonra mesaj size iletilir . Artık görüldü yapıp yapmamak sizin elinizde .

 

Mesajlarınızı veya attığınız fotoğrafı kayıt edip etmediklerini nasıl anlayacağız derseniz eğer , tecrübe ile sabit bir şey anlatacağım . Dikkatle dinlemenizi tavsiye ederim . Öncelikle rastgele bir fotoğraf indirin bilgisayarınıza . Bu fotoğraf telefonunuzda hiç olmasın . Sonra bu fotoğrafı Whatsapp Web üzerinden bir arkadaşınıza atın . Bundan sonrası çok basit . Whatsapp Web’i kapatın ve telefonunuzu elinize alın . Attığınız fotoğrafın üzerinden indirme butonu görüyor olacaksınız . Basın ona . EVET ! fotoğraf indi dimi ? Peki nasıl indi sanıyorsunuz ? Attığınız fotoğraflara , mesajlara dikkat edin . Bu insanlar bütün hayatınızı kayıt altında tutuyor .

 

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları

2 Yorumlar

  1. Ad Soyad diyor

    ahahahahaha
    çok üst düzey müthiş bir yazı gerçekten tebrik ederim
    asdasfasdasfa

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.