POZ CİHAZLARI UÇAKTA NASIL ÇALIŞIR ?

0

Çoğu havayolu şirketi, uçakta sattığı ürünlerin ödemesini kredi kartıyla alabiliyor. İnternet olmadan çalışmaması lazım olan POS cihazlarından bu ödemeler nasıl alındığı sizi de hiç düşündürdü mü ?

Pos cihazları, içindeki sim kart ile ödeme bilgilerini genel merkezine iletemediğinde, ödeme bilgilerini kendi içindeki belleklere kaydederler.

ilk iletişim kanalı açıldığında -yani uçaklar yere indiğinde- tahsilatlar, genel merkeze iletilir.

Eğer limiti olmayan bir kart ile ödeme yaparsanız size verilecek slip’te muhtemelen “offline” ibaresini göreceksiniz. Pos cihazları merkez ile iletişim kuramazlarsa offline şekilde ödemeyi sizden alacaktır. Limiti olmayan veya içerisinde para olmayan kartlardan ödeme yatığınız zaman banka bir şekilde sizlerden yine tahsilatını eksi bakiye veya ileriye dönük banka ile işiniz olduğu zaman karşınıza çıkaracaktır.

 

Uçak havada bağlantı sağlayamasa da yere teker koyduktan sonra bağlantıyı almaya başlayacaktır. Sizler yerinizde otururken taksi hareketi esnasında sağlamış olduğu bağlantı ile kartlardan ödeme alınıp alınmadığını görevli arkadaşlar görecek, bir hata olduğu durumda ücreti sizlerden nakit tahsil etmek isteyecektir.

Kapalı olan banka kartınızdan ödeme fikri veya diğer bütün alışverişinizi bedavaya getirme fikirlerinizi bence unutun derim. 1 sandviç kara geçeceğiz diye banka ile uğraşmaya deyeceğini düşünmüyorum.

 

https://youtu.be/Ju4EAGOwgQk

 

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.