Leyla İle Mecnun | Dizi Önerisi

0

Lise zamanıma denk gelmişti Leyla İle Mecnun dizisinin çıkması. O zamanlarda bugün olduğu gibi televizyon izlemez, dizi replikleri yapan arkadaşlarıma bir başka gözle bakardım. Leyla ile mecnun dizisine geçtiğimiz aylarda başlayıp birkaç bölüm sonra bitireceğim. Dizi henüz

bitmemişken henüz daha tadı damağımdayken bir yazı yazıp sizler ile paylaşmak istedim.

Leyla ile mecnunu izlemeye başladığım zaman nedir ne değildir diye diziyi sorgularken zamanla gördüm ki dizi beni kendi içerisine çekiyor. Bildiğimiz Türk dizileri gibi bir konu üzerinden on binlerce bölüm milyonlarca sahne çekmek yerine her bölüm farklı bir konu işleyip alt metinde bazı şeyleri değiştiriyorlar. Öyle ki bildiğimiz Amerikan sitcom dizilerinden 3-4 kat daha fazla dakika sürse de dizi seyirciyi kendine çekmekte oldukça başarılı.

Diziyi övmeyi geçip birazda önermeye geçmeliyim diye düşünüyorum. Dizide ki oyuncular,karakteleri,kullanılan müzikler,yapılan espiriler gerçekten çok taktir ettiğim ve beğendiğim şeylerdi. Öyle ki dizide eğer eğlence yaşanıyorsa eğlendiriyor, güldüreceği yerde güldürüyor, hüzünlendirdiği yerde gerçekten ben buyum diyen diziden daha da etkili hüzünlendiriyor. Dizide yapılan ince espiriler ve özellikle toplumsal göndermeler kimselerin gözünden kaçmayacaktır diye düşünüyorum. RTÜK sansürlemesin diye sigara yerine sakız kullanılması çeşitli alkoller için çeşitli meyvelerin isimlendirilmesi insanı hem düşündürüyor hemde güldürüyor.

Karakterlerin yapısı öyle güzel düşünülmüş ki örneğin Mecnun karakteri erkek bir karakter olsa da erkek-kız fark etmeksizin herkes kendini mecnun karakterinin yerine koyabiliyor. Karakterlerin birbirleriyle geçmiş olduğu dalga ve kendi içlerinde yaşamış oldukları kişisel sorunlarda güzel değinilmiş. Benim dizide konuşmasını beklediğim karakter öncelikle İsmail Abi sonrasında Mecnun diyebilirim. Hele ki İsmail, Mecnun karakteri yan yana geldiği zaman olaylar tamamen kopuyor ve farklı yerlere gidiyor.

Dizide çok fazla acaba denilecek bir olay düşünmüyorum. Absürt komedi olduğu için uzaylıların geldiğini kabul ettiren dizi seti herhangi bir açıda mikrofon veya çekim/ses hatasını bunun sayesinde yedirebiliyor. Çekim/ses hataları belki bilerek yapılmıştır bilemem fakat göze çok batacak şekilde çirkinde gözükmüyor. Dizide bazı konularda kafalarda kalan soruları gidermek adına küçük sahnelerde mevcut. Örneğin dizinin başından beri İsmail karakterinin evini merak ederken bir bölümde İsmail ; sokakta kalan İskender ve ailesini eve davet ediyor ve o kadar uzakta oturuyor ki kimse İsmail’e gitmek istemiyor. Bu sayede İsmail’in aslında gösterilmeyen evi seyircinin kafasında da bir soru işareti olmaktan çıkıyor.

Her ne kadar garip siteler ve ergenlerin ağzında saçma yerlerde kullanılsa da yazımı şu sözümle bitirmek istiyorum . O Gemi Bir Gün Gelecek İsmail Abi !

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.