İnternet Kullanımında Kimlik Zorunluluğu Geliyor

Ülkemizde oldukça popüler olan VPN kullanımını kısa bir süre önce yasaklamasıyla tepki çeken Çin Hükümeti dikkat çekecek olaya adım atıyor .  

0

İnternet konusunda baskıcı tavrıyla tanınan Çin Hükümeti , bazı servislere ve sitelere erişimi yasakladığını , bazı servisleri kullanabilmek için ise gerçek kimlik bilgilerinin ve telefon numaralarının kullanılmasını şart koştuğunu biliyoruz . Çin sınırları içerisinde her siteye elinizi kolunuzu sallayarak giremezken bu olay dahada katı hale geliyor ve internet üzerindeki bütün sosyal medya , forum ve internet sitelerine kimlik bilgleriniz , telefon numaranız olmadan giremeyeceksiniz . Çinli internet kullanıcıları bir sitede sadece gerçek isimlerini kullanarak yorum yapabilecek . Milyar nüfusu olan Çin’de sosyal medyada işler biraz zorlaşacağa benziyor .

 

Yasaya göre internet siteleri ve web servisleri sahte kimlik kullanan kullanıcıları araştırmak ve bu kullanıcılarla ilgili tüm verileri hükümet incelemesi için saklamak zorunda kalacak. Kullanıcılar, Çin Anayasası’na aykırı, ulusal onuru ve çıkarları zedeleyici yorumlar yapamayacak. Ayrıca internet aracılığıyla toplumsal huzuru bozmak, söylentiler yaymak, ulusal birliği bozucu ve nefret oluşturucu hareketlerde bulunmak da yasaklanıyor.

 

Çin‘in böyle bir karar almasının arkasında güvenlik nedeni öne sürülüyor. Yetkililere göre Çin, kendi siber alanını büyük çoğunluğu Amerika’dan gelmekte olan tehditlere karşı korumak istiyor.

Ülkemizde de binlerce TROL – SAHTE hesap olduğunu düşünürsek , sosyal medya ve internet kullanımında kimlik zorunluluğu mantıklı bir adım olduğu düşünülmekte . Ülkemizde böyle bir zorunluluk gelirse Stalk hesaplarını kötü günler bekliyor demektir 🙂

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.