Hayatınızı Nasıl Değiştirirsiniz: En İyi Yaşamınızı Yaşamanın 10 Yolu

0

Hayatınızı nasıl değiştireceğinizi mi arıyorsunuz? Değişim kaçınılmazdır ve hepimiz bir noktada yaşamı değiştiren kararlarla karşı karşıyayız. Yaşamınızdaki olumlu değişimin nasıl etkileneceğine dair bazı ipuçları için okumaya devam edin.

“Hayatınız tesadüflerle düzelmiyor. Değişimle daha iyi olur. ”- Jim Rohn

Değişim çok fazla şeye sahiptir. Korkutucu, heyecan verici ve tahmin edilemez, ancak hepsinden önemlisi gerekli. Hayatınızı ve rutininizi 20 yıl önce düşünün.

Dünyanızdaki en önemli şey neydi? Kiminle takıldın? En sevdiğin restoran hangisiydi? Bunlardan herhangi biri bugünküyle aynı mı? Şüpheliyim!

Artık farklı bir insansınız ve 10 yıl içinde bugün vereceğinizden farklı cevaplar alacaksınız. Ancak yaşlandıkça, değişime karşı daha dirençli olma eğilimindeyiz. Yollarımızda, rutinlerimizde yer alıyoruz ve istemeyerek kendimizi yaşamlarımızı iyileştirebilecek yeni deneyimlerden kapatıyoruz.

Aşağıda hayatınızı nasıl daha iyi hale getireceğiniz konusunda 10 fikir bulunmaktadır. Yaşamınıza nasıl olumlu bir değişim getireceğinizi keşfedin.

Hayatınızı 10 Şekilde Nasıl Değiştirirsiniz?

Olumlu ve Bol Bir Zihniyete Geçiş

Zihniyetiniz dünyanızı nasıl gördüğünüzü, ne gördüğünüzü ve her durumu nasıl yorumladığınızı filtreler. Olumsuz, kapalı bir zihniyetiniz varsa, kendinizi ufuktaki fırsatlardan anında kesersiniz, çünkü olumsuzları göremezsiniz.

Dışarıya neler koyduğunu çekiyorsun ve hayatındaki olumlu değişimi kabul etmek için önce bunun mümkün olduğuna inanmalısın. “Doğru olup olamayacağınıza inanıp inanmadığınızı” söyleyerek duymuş olabilirsiniz.

İlk önce mevcut zihniyetinizin sizi nereye götürdüğünü anlamaya başlayın. Örneğin, iş yerinde yeni bir proje sunulduğunda, yanlış olabilecek birçok şey üzerinde durur musunuz? Bu projenin ne kadar zor olabileceğine kapılıyor musunuz?

Kendine güven eksikliği mi var? Bunun yerine, bunun yaşamınızı olumlu yönde etkileyebileceği tek bir yolu düşünmeye çalışın. Yeni bir beceri seti öğrenebilir, yeni bir temas kurabilir veya daha büyük projelerle güvenebilirsiniz.

Zihniyetinizi değiştirmek anında gerçekleşmeyecek, ancak çevrenizi nasıl yorumladığınıza göre ayarlamak ve daha büyük ve daha iyi sonuçlar görmeye çalışmak, yaşamınızdaki olumlu değişikliklerin önünü açacaktır!

İşte Zihniyetinizi Değiştirme Zamanının 10 İşareti.

Bir Mentor bul

Kariyerimi değiştirdiğimde, aynı müşteriye çalıştığım gibi çalıştığı kadın koçuma ulaştım. Benimle kahve içmek için buluşacak kadar iyiydi ve sağlık işine girme hakkında sorular sormama izin verdi ve o zamandan beri bana akıl hocası oldu.

Kariyeriniz, akrabalarınız, iyiliğiniz veya genel olarak sadece hayatınız için bir mentor ile çalışsanız da, hayatınızın daha iyi bir şekilde değişmesi garanti edilir.

Kapalı olduğunuz şeylere (bilinçli veya bilinçaltı olarak) ışık tutabilir ve nasıl gezineceğinizi bilemeyeceğiniz değişikliklerde size yol gösterebilir.

İşte başlamanız için birkaç site:

İşletme Danışmanlığı: Score.org (ÜCRETSİZ küçük işletme danışmanlığı)

Yaşam Koçluğu: Beautiful You Coaching Academy

Kariyer Koçluğu: TheMuse.com

Sağlık koçluğu arıyorsanız, sizinle çalışmayı çok isterim! Sjkfitness.com

Zararlı Arkadaşlardan Uzaklaş

Hepimiz “Sonsuza kadar” arkadaş olduğumuz arkadaşlarımız var. Sık sık, bunlar harika bir şekilde ilişkileri yerine getiriyorlar, ancak uyumlu olup olmadığınızda bugün ilk kez tanışıp tanışmadığınızı hiç merak ettiniz mi?

Eski ya da yeni, zehirli arkadaşlıklar sizi hayal kırıklığına uğratır ve olumlu değişim potansiyelinizi sınırlar. Bağları kesmek zor olabilir, ama işte hayatınızda daha sağlıklı arkadaşlıklar için yer açmanın birkaç yolu:

Kendinizi iddialı hissediyorsanız: Arkadaşınızın sizi neyin rahatsız ettiğini bilmesini sağlayın. Cevabı – ve eylemleri – ilerlemenin zamanı gelip gelmediğini size söyleyecektir.

Kendinizi pasif hissediyorsanız: Geri çekin, daha az plan yapın, kibar olun, ancak aşırı kolay davranmayın. (Başka bir deyişle, dürüst olmayın.)

Her iki şekilde de: Kendinizi zenginleştirilmiş, canlanmış ve kucaklanmış hissettiren yeni arkadaşlar yetiştirin, çünkü iyi dostluklar böyle yapar.

Yeni bir şey öğren

Çocuklar olarak, temelde yaptığımız her şey yeni. Sürekli yeni beceriler öğreniyoruz ve bilmediğimiz bir şeyle karşılaştığımızda şaşırmıyoruz. Bir yetişkin olduğunda, bildiklerine sadık kalıyorsun. Gerekmedikçe, iyi olduğun şeyle devam etmek daha kolaydır çünkü başarısızlık riski düşüktür.

Bununla birlikte, kendimizi yeni bir şeyler öğrenmeye açtığımızda, büyüdüğümüzü bilmediğimiz ya da unuttuğumuz yönlerimiz hakkında sunum yaptık. Bu, yaşamımızın var olduğunu bilmediğimiz imkânları ortaya koyarak değişim için alan yaratır!

Çocukluğumda musluk dersleri aldım ve yakın zamanda mahallemde acemi yetişkinler için musluk sunan bir stüdyo buldum. Yeni başlayanlar için garip bir öğrenim oldu, çok tecrübeli olduğum bir şeydi ama çok seviyorum! Hayatımın bu alanını yeniden açtım, zevk aldığımı unuttum, yeni bir hobim var ve daha önce sahip olmadığım komşularla tanışıyorum.

Bir “yapılacaklar listesi”… türü oluşturun

Birçok insan, ömür boyu ne yapmak istediklerinin “yapılacaklar listesine” sahiptir. Bu teoride harika, ama gerçekte, bu rüyalar çoğu zaman o kadar büyük ve zaman çizelgeleri bilinmiyor ki, onları asla yapmak kolay değil.

Daha gerçekçi ve zamana duyarlı listeler oluşturarak, yapmak istediğiniz bu yeni şeyleri gerçekleştirme olasılığınız çok daha yüksek olacak ve kaçınılmaz olarak yaşamınıza değişiklik getireceksiniz.

Sık sık gördüğüm bir örnek doğum gününe bağlı bir listedir; “40 yaşımdan önce yapılacak 40 şey” veya “30. yılımda deneyeceğim 30 şey”. Bunlar küçük olabilir, “bir akşam yemeği partisine ev sahipliği yapabilir” veya büyük “ülke dışına seyahat” olabilir, size kalmış!

Listem yapım aşamasında, ancak fikir hocam  ve ben her zamanki alışkanlıklarımızdan kurtulmak istiyoruz. Eşsiz mahallelerin bolluğuyla bilinen Şikago’da yaşıyoruz, ancak hemen hemen her hafta sonu aynı bölgelere ve kurumlara gidiyoruz.

Şu anda henüz bulunmadığımız farklı mahallelerin bir listesini yapıyorum ve yapılacak belirli bir şeyi seçiyorum – belirli bir barı ziyaret edin, bir restoranda “ünlü” bir yemek sipariş edin, bir gösteri izleyin, vb. – bir planım var.

Yaz ayları, 8 yıldan fazla bir süredir ev olarak adlandırdığımız şehri daha fazla görmemizi sağlayan bisiklet sürebiliyoruz! Umudum, yepyeni bir “gitme” sokakları ve restoranları listesine sahip olmaktır.

Yeni Bir Arkadaş Ol

Gençken, yeni arkadaşlar edinmek kolay ve doğaldır. Lisede ve kolejde bile, etrafınızdaki herkes genellikle aynı yaşta ve aynı ortamda yaşamak olduğundan çok fazla çaba harcamaz. Bir yetişkin olarak, işler farklı. Daha fazla çaba gerektirir ve ilk başta biraz garip olabilir!

Yeni arkadaşlar edinmek, büyüme ve değişim için çok önemlidir; çünkü her şeye ve her şeye bakış açınızı değiştirebilecek yeni insan gruplarına bağlanırsınız. Yetişkin arkadaşlık dünyasında nasıl gezinileceğinden emin değil misiniz? Bu 5 yöntemi inceleyin ve bir profesyonel olun!

Rutini Değiştir

Kuşkusuz bir alışkanlık yaratığıyım. Rutinlerimi seviyorum ve harika bir tatilden sonra bile “normale dönme” özlemini hissediyorum.

Birçok yönden bu iyi çalışır; stresi azalttığı gösterilen kararların sayısını azaltır ve günümü kolaylıkla planlamama yardımcı olur. Ancak rutin çoğu zaman bir sıkıntıya neden olur ve bu değişimi teşvik etmenin bir yolu değildir!

Rutin rahatlığı olanlar için iyi bir haber, yaşamınızdaki değişikliği kabul etmek için her şeyi büyük ölçüde değiştirmek zorunda kalmamanızdır.

Sabah kahveniz için yeni bir yer denemek, işten eve farklı bir yoldan gitmek ya da bir antrenman için yaptığınız işi değiştirmek, size gününüzü yeni bir bakış açısı getirebilecek küçük değişikliklerdir.

Birkaç sabah ritüel fikirleri için, bir şeyleri sallamak için kullanabileceğiniz bu yazıya göz atın!

Tutkunu bul

Sağlık koçu olmadan önce Pazar geceleri zordu. İşimi dört gözle beklemiyordum ve sonunda kalbimin tam olarak olmadığı bir işte kalmak için suçluluk duygumu görmezden gelemediğim bir noktaya geldi.

Heyecanlanmadığım bir şey yaparak hayatımı harcayamazdım. Bu anlaşmazlık ruh halimi ve sırayla hayatımı etkiliyordu. Fakat ne yapabilirim? Değişime ihtiyacım vardı ama nereye gideceğimi bilemedim.

Böylece, yaşamıma neşe getiren şeyleri ve en gerçek benliğimi hissettiğimde yeniden incelemeye başladım. Tutkunuzu bulmak göründüğü kadar kolay değildir, ancak bir kez sadece zevk aldığınız bir şey bulmazsanız, ama bir fırsatınız olduğunda, dünyanız daha önce görmediğiniz farklı yollarla açılır.

Kariyer değiştirme ihtiyacı hissetmeseniz bile, hobiler ve gönüllü çalışmalar yoluyla tutkunuzu bulmak hayatınızı değiştirecektir. İç ışığınızı keşfetmek için yardıma mı ihtiyacınız var?

Yaratıcı topu yuvarlamak için 7 podcast listesi! Sence bir şey mi yapıyorsun? Tutku ikramiyesine çarpıp çarpmadığınızı belirlemek için bu 3 yolu inceleyin.

(Yaratıcı) Akışla Git

Yemek yapmak, okumak, yazmak, şaşırtmak vb. Bir projeye hiç katıldınız mı? Bu bir akış durumu olarak bilinir. Yaratıcı bir akışa girmenin, beyin üzerindeki meditasyonla stresi azalttığı, kan basıncını düşürdüğü ve dopamin üreten doğal bir antidepresan olduğu gibi benzer etkileri vardır.

“Bu harika!” Diyorsunuz, “ama bu hayatımı nasıl değiştiriyor?” Yaratıcılık kaslarınızı esnettiğinizde, kendinizi yeni deneyimlere maruz bırakıyorsunuz ve bu açıklık, zihninizin dolaşmasını ve keşfedilecek daha yeni yollar aramasını sağlıyor .

Yaratıcı bir tip olmadığını mı düşünüyorsun? Son derece yaratıcı insanların bu gizli yollarını inceleyin ve yaratıcı meyve sularınızın akmasını sağlayın!

Değişim İçin Tartışma

“Delilik aynı şeyi tekrar tekrar yapıyor ve farklı sonuçlar bekliyor” (Albert Einstein).

Yaşamınızdaki değişikliği kabul etmek istiyorsanız, farklı bir şey yapmanız gerekecektir. Kulağa açık geliyor, ama neyin değişeceğini bilmek, çoğumuzun sıkışıp kaldığı yerde, birlikte dolaşmaya devam edersek, her şeyin kendi başına düzeleceğini umuyor.

Ayrıca değişime uğrayan işten de korkuyoruz ve ufuktaki bilinmeyen zorluklarla, olduğumuz yerde kalmak daha rahat görünebilir. Müşterilerimin birçoğunun profesyonel bir liste yapmasına yardımcı olan şey. Örneğin, hafta boyunca ailenizin ne sıklıkta sipariş verdiğini bilmiyorsanız, ancak daha sık yemek pişirmeyi başaramadıysanız, listeniz şöyle görünür:

Değişen davranış:

Artılar – daha sağlıklı beslen, para biriktir, yeni bir beceri öğren, aile aktivitesi olabilir, daha az suçluluk

Eksiler – daha fazla pişirme yeteneği, daha fazla planlama öğrenmeniz gerekiyor

Aynı kalmanın ya da hayatınızı nasıl değiştireceğinizin sizi nasıl etkileyeceğini düşünmeye zorlayarak, neyin korkutucu olduğunu düşündüğünüzün, sonunda buna değeceğini düşünebilirsiniz.

Hayatını değiştirmek için ne yapıyorsun?

KAYNAK

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.