Facebookta Yapılma(ma)sı Gerekenler

Facebook artık tüm dünya tarafından bilinen bir sosyal medya ve bu sosyal medyada neyi yapmamanız gerektiğini biliyor musunuz ?

0

Bu yazımda sizlere Facebookta yapmamanız gereken şeylerden biraz bahsedeceğim .  10 Madde halinde sıraladım ve kendi kişisel deneyimlerimden derledim 

 

 1. Dayınızı mümkünse arkadaşlık listenize eklemeyin :  

  ,b1E61PxJvkK6TXV35u26XA Neden dayımı eklemiyim ? Dayımdan ne alıp veremediğin var Erdem dediğinizi duyar gibiyim veya dayım ne alakada diyebilirsiniz . Şöyle kısa bir beyin fırtınası yapalım istiyorum . Bankalar bizden genellikle ne ister ? Anne kızlık soyismimizi isterler. Buraya kadar tamam . Peki dayınızla bunun ne ilgisi var ? Dayınız sizin anne kızlık soyisminizi taşır . Aslında sadece dayınız değil , dayınızın çocuğunu bile ne fotoğrafınıza etiketleyin ne de arkadaş listenize .

 2. Numaranızı paylaşmayın :            

  hh  Facebook hesabınızı güvene almak istiyorsanız eğer numaranızı facebook hesabınıza girmek zorundasınız . Sadece ben yaparsanız bir yere kadar numaranızı gizleyebilirsiniz , fakat arama yerine numaranızı yazdığınız zaman profiliniz karşınıza çıkacaktır veya numara sorgulama sitelerinde sizin numaranız aratıldığı zaman facebookta numaranız olduğu için kim olduğunuz hemen ortaya çıkacaktır .

 3. Konum bilgilerinizi açık bırakmayın :                                                  Facebook_Check_In  

  Size bir iyi bir tane de kötü haberim var . Önce kötü haberden bahsetmek istiyorum . Konumuzun sürekli açık olursa sürekli takip ediliyor olacaksanız pek önemsemiyor olabilirsiniz bunu çünkü facebook denilen mecra 2 Milyar kullanıcıya ulaşmak üzere . ( Dilek Olay !  )                İleride konumdan takip edilmeniz ne kadar başınızı yakabilir veya ağrıtabilir şu anda pek kestiremiyorum o zaman iyi habere geçeyim … Bildiğiniz gibi instagramıda facebook satın aldı . Örneğin konumuzun açık ve olduğunuz mekanda güzel bir kız/ yakışıklı erkek var ve onunda konumu açık . Şunu söyliyim bir gün arkadaşlar ile otururken yan masaya bir erkek oturdu ve instagram keşfette karşıma çıktı . Talihsizlik böyle bir şey heralde . Veya bir kargo şubesinizdesiniz önünüzde bir erkek/kız var sadece adını duydunuz . Adınız facebook aramaya yazın , aynı ortamda olduğunuz için muhtemelen ilk 3 veya 5 sırada o kişi olacak . Tabii facebook kullanıyorsa .

 4. Uygulama izinlerini kontrol edin :                                                                                                                        android-6-0-marshmallow-uygulama-izinleri-2                                                                                                                                           Rehberinizde olup facebook arkadaş listenizde olmayan kişi ile facebook arkadaş önerileri yerinde karşılaşmışsınızdır . Veya 05XX XXX XX XX numarasını Facebook’a davet et tarzı bir yazı illa ki görmüşsünüzdür . İşte bu facebookta verdiğiniz izinden dolayı kaynaklanıyor . İsterlerse sizi kameranızdan da izleyebilirler .( Cem Yılmaz’ın Cia bizi izliyor demesi gibi bir şey oldu )
 5. Kesinlikle tatildeyken konum atmayın :  

  fft99_mf4882457.jpeg__750x375_q85_crop_subsampling-2 İllaki duymuşsunuzdur . Tatilde konum veya fotoğraf atmanız hırsızlara gel evim boş soy kardeşim demek gibi bir şey oluyor . Kimse sizin tatil fotoğrafınızı görmeye meraklı değil ! İllaki atacaksanız evinize gelin , gün gün atın .

 6. Arkadaşlarınızdan gelen mesajlara , uygulama davetlerine dikkat edin :                                                      facebook-640x360Fake hesaplar açarak veya hesap çalarak milletten SMS yolu ile para çeken insanlar var ve uygulamalara verdiğiniz izinler ile bütün bilgilerinizi İzin verdiğiniz uygulamaya elleriniz ile teslim ettiğinizi unutmayın . Bu konuya sadece değinip geçiyorum . Çünkü özel oturup sayfa sayfa yazılacak bir konu .
 7. Kredi Kartı bilgilerinizi paylaşmayın :                                                                                                                   kredi-karti-kullanimi-ve-kredi-notuOla orta paylaşmazsınızda yine de ben söylemeden edemeyeceğim . Facebook’a reklam verirken örneğin Kredi kartı bilgilerinizi vermiş oluyorsunuz. Reklam hiç vermediyseniz veya vermeyi düşünmüyorsanız bir sonraki maddeye geçebilirsiniz . Vereceğim ne yapmam gerek diyorsanız da Ön ödemli kart yani içinde para olduğu kadar kullanılan kartları kullanmanızı tavsiye ederim . Önceden PayPal vardı şimdi çeşitli türevleri var. Az biraz araştırma ile kafanıza yatan Ön Ödemeli Kartı kullanmanızda fayda var .
 8. Kimlik , kimlik fotoğrafı , kimlik yerine geçebilecek her hangi bir şey paylaşmayın :            

  tc-kimlik-bilgileri-calindi

  Bunların herhangi birini paylaşırsanız , kötü niyetli kişiler hesabınızı kapattırabilir veya çalabilir . Paylaşmasanızda çalarlar veya kapattırırlar da bu şekilde elinizle gel kardeş gel kolayca kapattır demiş gibi olursunuz .

 9. Sevgiliniz ile fotoğraf paylaşmayın :                                                                                                                    internette-sevgili-arayanlar-nelere-bakiyor-21544Bunu biraz espiriye vuracağım ama hayatın gerçeğidir söyleyeceklerim . Ayrıldığınız zaman fotoğrafları kaldırması var . Yarın ne olacağı belli değil , yarını düşünerek hareket edin .
 10. Paylaşımlarınıza dikkat edin :                                                                                                                               basarili-bir-isadami-olmak-620x350 Eğer kendi şirketiniz,işiniz varsa dert edilecek bir konu yok ama kendi açımdan düşünüyorum . Ben bir patron olsam çalışanımın paylaşımlarına dikkat ederim . Paylaşımlarınız az çok kendi kişiliğinizi yansıtıyor . Düşünsenize patronsunuz ve çalışanınız size küfür ederek paylaşım yapmış . Dikkat edin , dikkat edin ki patronunuz ile aranız bozulmasın .

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.