En Uzun Erkek Ve Kadınlar Hangi Ülkede ?

Ülkemizde her boydan insan olduğunu görüyoruz . Peki dünya boy sıralamasında kaçıncı sıradayız hiç merak ettiniz mi ?

0

Sokağa çıktığımız zaman kısa insan gördüğümüz kadar uzun insanada rastladığımız bir gerçek . Peki ülkemizde erkek ve kadınların boy ortalamasını hiç merak etmediniz mi ? Veya dünya boy sıralamasında kaçıncı ülke olduğumuzu ? İşte bu yazımda size bu konuyu ele alacağım .

shaq-namorada-500x426

 

Öncelikle malesef söylemeliyim ki dünya boy ortalamsında , gerek erkekler gerekse kadınlar kategorisinde ilk 10 sıraya giremiyoruz . Ülkemizde erkeklerin boy ortalaması 1.74 metre , kadınların boy ortalaması 1.61 metre . Eğer erkekseniz ve boyunuz 1.75 metre ve üzeriyse ortalamdan uzunsunuz demektir veya ortalamayı siz yükseltiyorsunuz da denilebilir . Kadınlar içinde aynı konu geçerli . Yani boyunuz 1.62 metre ve üzeriyse ülkemizde ki kadınların boy ortalamasını geçmişsiniz demektir . Kısayım diye üzülmeyin .

tumblr_meu0gyVWlI1rh1wv4o1_500

Peki dünyada bu durum nasıl işliyor ? Ülkemiz boy sıralamasında kaçıncı sırada ?  Sıralamayı hemen sizlerle paylaşıyorum .

Ortalama boya göre en uzun erkekler listesi :

 1. Hollanda
 2. Belçika
 3. Estonya
 4. Letonya
 5. Danimarka

62. Türkiye

Ortalama boya göre en uzun kadınlar listesi ise :

 1. Letonya
 2. Hollanda
 3. Estonya
 4. Çek Cumhuriyeti
 5. Sırbistan

79. Türkiye

kisa-boylu-kizla-cikan-uzun-boylu-salak-erkek_68064

1.71 Metre ile erkeklerde 62. sırada olmamız birinci sırada ki Hollandalıların boyunun kaç metre olduğunu düşündürmedi değil . Sonuç itibariyle 1.71 metre ideal bir boy ve 62. sıradayız . Hollandalı denilince aklıma uçan Hollandalı Robin Van Persie geliyor ve o da 1.88 metre boyunda .

 

epa05164948 Fenerbahce Istanbul's Robin Van Persie reacts during the UEFA Europa League round of 32 soccer match between Fenerbahce Istanbul - Lokomotiv Moscow in Istanbul, Turkey, 16 February 2016. EPA/TOLGA BOZOGLU

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.