Çöpler Sayesinde Bedava Yolculuk Yapacağız

İBB , alkışlanacak projeye imza atıyor .

0

Atıklar günümüzün en büyük sorunlarından birisi olmaya başladı . Atıkları geri dönüşüme kazandırarak sorunu fırsata çevirebilmek mümkün . İstanbul Büyükşehir Belediyesi toplumun geri dönüşüme katkısı olması ve bu katkı ile ödüllendirilmesini düşüncek olacak ki ilk aşamada İstanbul’un 100 farklı bölgesine geri dönüşüm kutuları koyacak .

Bu kutular bildiğimiz , sıradan geri dönüşüm kutularından farklı olarak akbillerinize kredi sağlayacak . Yani siz belediye ve dolaylı olarak çevreye katkı sağlarken , belediye’de sizlerin cebinize katkı sağlayacak . Ülkemizde bu durum nasıl olur bilinmez ama bu işin ticaretini yapacak insanlar olacağından eminim .

Düşünsenize ; attığınız her plastik pet için makine , sizin akbilinize 0,50 kuruş para yüklüyor . Adamlar kapıda size bu petleri 0,25 kuruşa satmaya kalkabilir veya Eminönü , Taksim gibi yerlerde sıkça rastladığımız başkasının yerine akbil basan insanları hepimiz biliriz . Adamlar 2,60 kuruşa akbil basıp 3 TL alıyor ve bu işten iyi para kazanıyorlar . Parayla akbil basan insanlar akşamları pet şişe , metal gibi şeyleri toplama mesaisine çıkacağını şimdiden ön görüyorum. Topladıkları geri dönüşüm malzemesi sayesinde havadan para kazanacaklar 🙂

Tabi bunlar işin espirisi olmakla birlikte doğaya , çevreye bilinçli bir toplum olmamız her şeyden önce gelir .

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.