Bodrum – Gezdim Gördüm

0

İstanbul’dan bodruma gitmek hele ki benim gibi Sabiha gökçen havalimanına uzaksanız 2019 tarihinde oldukça zor. Bir lojistik – taşımacılık mezunu olarak şunu bilirim ki hava yolu ne kadar güvenli ve hızlı olsa da ( bazen ucuz bile oluyor ) kara yolu genelde ulaşacağınız yere daha karlı

olabiliyor. Sabiha Gökçen havalimanı için bir servis, bodrumda inince otogara bir servis yapınca işin keyfi biraz kaçsa da önemli olan tatili en rahat şekilde yol + yemek + konaklamaya getirmektir.

Bu sene şehir dışı olarak Muğla/Milas’a arkadaşımın yanına gitmeye karar verdim. Giderken de dönerken de değişik sorun ve olaylar ile karşılaştım. Ben keyifle tatilimi anlatırken ve yaşamışken aynı enerjiyi umarım bu yazımda sizlere geçirebilirim J 10 gün kadar gidiş dönüş uçak biletimi alıp bütün ayarlamaları yaptım. Arkadaşım ne kadar gelince al dese de ( keşke arkadaşımın dediğini yapsaydım) ben kendi bildiğim yolu izledim ve gidiş ve dönüş biletimi aldım. Benim en azından şu sıralar karşılaşacağım durum olmasa da bazı kişilerden tatilde hunharca para harcayıp dönecek bilet paraları olmadığını duyuyorum. Arkadaşlar eğer kendinizi biliyorsanız ona göre hareket edin. Yollarda ne ziyan olur ne de başkalarına el açın.

Ben bodruma giderken Sabiha gökçen havalimanını kullandım. Seçtiğim bilet mi yoksa zamandan mı bilemeyeceğim fakat biletim iptal edilmek zorunda kaldı. Durum aynen şu şekilde gerçekleşti … Ben uçak kapılarının açılmasına 2 saat varken gayet medeni bir şekilde havalimanına girdim ve kapıların açılmasını bekliyordum. Beklemeyi sevmediğim için ( sonuçta herkes aynı anda uçacak )  en önde kapıya yönelmedim. İnsanların yavaş hareketini de sevmediğim için kapıya kapınız açıldı anonsu ile varmadım. Yanımda laptop vardı ve o an göndermem gereken dosyayı göndermek için canla başla uğraşıyordum. Laptobumun bataryası bozuk olduğu için o anda şarjım bitti ve priz ihtiyacı doğdu. En sonunda priz bulduk şarj edeceğiz derken kapı kapanmadı fakat kapıya yönelen o kadar az insan var ki görevliler daha kimse gelmeyecek arkadaş sür uçağı boduram’a deseler haklılar.

Çantamı toparladım kapıya doğru yönelirken görevli bana sana bir teklifim var kabul eder misin diye sordu. Bende o anda abi işim gücüm var arkadaşım bodrumda bekliyor gitmem gerekiyor dedim. Tabi bu sırada olayları idrak edememiş hızlı bir şekilde kapıya yönelmiştim. Kimliğimi uzatırken sorulan bu soruda şaşırdım haliyle. Sonrasında görevli eğer biletimi iptal edersem beni başka uçakla yollayacağını söyledi. Bende tek gidiş olmadığını dönüş biletimi gidişle birlikte kestiğimi ve durumları anlattığım zaman sorun yok biletini veririz dendi. O anda beni alacak arkadaşla konuşurken asıl niyetinizi söyleyin neden iptal etmemi istiyorsunuz diye beyfendiye sorumu ilettim. Beyefendi uçak kapasite fazlası bilet sattıklarını bu yüzden de engelli vatandaşımız olduğunu onları göndermek istediklerini bana iletti. Engelli vatandaşlarımızı gözümle görünce ve olayın ciddiyetini fark edince  tabi ki teklifi bir an olsun kabul edip bir sonraki uçağın kaçta olacağını öğrendim. Normalde 22:30 uçağına ( sanırım) binecekken sabah 6:30 ( sanırım ) uçağına binecektim ve arkadaşıma 8:00 da beni almasını söyledim.

Burada bir sorun vardı. Ben nerede kalacaktım ? Bana bileti iptal etmemi söyleyen beyefendi konaklama + yemek + bilet iadesi + uçuş bileti + hediye bilet olacağını söyledi. Hayatımda ilk defa duyduğum bu olaya şaşırdım ufaktan hoşuma da gitti. Sadece 2 saat uyumak için otele gittim ve dönüşte sabahın köründe uçuşum henüz uçuş olmadan da Bodrum maceram başladı.

Bodruma gayet rahat ve güzel bir şekilde gittik. Sabiha gökçenin sırf insanları kontrol yeri kadar bir alana sahip olan bodrum havalimanı sebepsiz küçük geldi gözüme. 10 – 15 dakika kadar sonra arkadaşımın almasıyla birlikte bodrum için hazırım demekti . Tabi kaldığım süre boyunca sürekli bodrumda kalmadım. Muğla’nın Milas ilçesine bağlı bir köyde arkadaşım ile birlikte zaman geçirip birkaç gün bodruma gittik. Bodrumda yaşamış olduğum azda olsa hikaye ve görselleri sizler ile kısaca paylaşmak isterim.

Bodrum ile ilgili onlarca şarkı tonlarca turist gelmesini garip karşılayan bir insandım. Eyüpsultan’da yaşayan bir insan olarak Pierre Loti tepesi için yazılan şiirler, Eyüpsultan için söylenen sözlerde kimisi için boş gelse de gerek içinde olmamız gerekse sevdiğimden ötürü olacak ki bana gayet mantıklı geliyor. Bodrum denildiği zaman tatil vb. insanların aklına gelse de ben daha gitmeden oranın gayet fiyat olarak fazla olduğunun hatta abartının dışında hiç beğenmeyeceğim bir yer olarak göreceğim kafasındaydım. Kimi yerlerde ön yargılarım kırılsa da bir çok yerde ön yargılarımın doğru çıktığını savunabilirim. Bodrum dediğimiz yer tabi ki benim gezdiğim yerler sınırlı olmasa da en azından çarşısı ve o merkez diye ifade edilen hatta insanların fotoğraf çekildiği yerleri de görünce insan ben bunun için mi geldim diyor .

Ahanda herkesin fotoğraf çekildiği yer. Bu yazıda paylaşamak için bu fotoğrafı çekildim desem inanır mısınız ?

Genel olarak Bodrum’u ele alacak olursam pahalı sahillere sahip bir yer diyebilirim. Altınızda araç yoksa ve otelde konaklamıyorsanız ( benim gibi) ya girecek deniz aramalısınız ya da pahalı giriş ve şezlong ücreti olan plajlara gitmelisiniz. Ben arkadaşımın bilmesi üzerine devletin yaptırmış olduğu plaja gittim. Gayet güzel ve sadece 10 TL şezlong parası verip çıkabileceğiniz bir yer. Beğenmesem inanın buraya yazmadım ama gerçekten devletimiz o kadar pahalı plajların karşısına cüzi ve temsili bir ücret olması açısından tesis kurmuş.

Yiyecek yerlere gelecek olursam arkadaşlar bir yerde çiğ köfte bile pahalı olur mu diye soruyor insan kendi kendine. İşte kira bedeli o bu şu dersiniz zaten bir seferlik bir şey alıyorsunuz fakat bazı yerler o kadar uçmuş ki o kadar olur. Biz arkadaşımla bir gece kamp yapacağız dedik ve cips almak yerine bu marketlerde satılan mısır patlama sacından ve patlayacak mısır aldık kamp ortamında cips yemek yerine o mısırlardan yemeyi tercih ettik sonra düşündüğümüzde cips alsaydık daha pahalıya geleceğini ve mısır patlatma zevkinin de olmayacağını düşündük. Sizlerde özellikle yemek için çeşitli alternatifler bulabilirsiniz. Orada henüz ünlü olacak bir marka dönercinin önünde sıra görebilmeniz ( polis vb. kamu çalışanı dahil orayı kullanıyor) gayet normal çünkü ucuza güzel hizmet bulmak gerçekten çok zor.

Bodrum’a gitmek için ucuza uçak bileti bulmak çok kolay. Öyle ki dönüş biletimi 180 TL’ye 10 gün öncesinden ucuza aldığımı düşünürken uçuşa 4 saat kala bu gözler o biletin 110 TL’ye düştüğünü gördü. Genel olarak gidiş dönüşlerin yoğun sezonda bile neden ucuz olduğunu henüz anlamış değilim ama bildiğim tek bir şey varsa o da uçak firmalarından çok bu havalimanlarına yolcu taşıyan firmalar para kazanmış olması J

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.