Virüs Bulaşmadan Önce Yapılacaklar

Virüs nasıl bulunur ? Nasıl bulaşır ? Nasıl önlem almalıyız ?

0

Bildiğiniz üzere şu sıralar dünya WannaCrypt virüsü ile çalkalanıyor . Bu virüsler nasıl bulaşıyor , virüs bulaştığını nasıl anlamalıyız ve virüs bulaştıktan sonra ne yapmalıyız biraz onlardan bahsedeceğim .

Şu anda eğer bilgisayarınızda veya telefonunuzda virüs yoksa hemen bir harddisk alın ve oraya yedekleyin . Kesinlikle bunu yapmalısınız . Çünkü özellikle WannaCrypt ve benzeri virüsler fidye virüsleridir ve bilgisayarınıza bulaştığı zaman bilgisayarınızda ne varsa şifreler ve fidyeyi ödemediğiniz takdirde bilgisayarınızda ki tüm verileri siler . Eğer harddiskinizi virüslü bir bilgisayara takmazsanız , tüm yedeklediniğiniz veriler korunmuş olur .

hacker647_051417014610

Virüs bulaştığını nerden anlarım ?

Çeşitli virüsler vardır . Bunlardan en basiti reklam virüsüdür . Sadece durduk yere reklam çıkar ve sizin üzerinizden para kazanırlar . Sizden bilgi , belge bir şey almadan üzerinizden para kazanırlar . Biraz çıtayı yükseltecek olursak . Bilgisayar masaüstünüze uygulamalar yüklendiyse ve uzaktan bağlantı programı yüklendiyse o zaman virüs bulaşmış demektir .

Peki Önlem ?

Yukarıda da bahsettiğim gibi önlem olarak verilerinizi internet bağlantısı olmayan harddisk veya yerine geçebilecek USB, CD , Laptop gibi aygıtlara yükleyeceksiniz .

wanna-cry-virusu-004

Virüs Bulaştığı zaman ne yapmalıyım ?

Başıma gelen bir olayla açıklama yapmak istiyorum . Bir program indirecektim ve yanlışlıkla virüslü siteden indirme yaptım . Güzel güzel programın inmesini bekledim derken … ana sayfama reklam sayfaları dolmaya başladı . İlk zamanda reklam virüsü sandım umursamadım ta ki uzaktan bağlantı programı yüklenene kadar .

Sonra ne yaptım ?

O heyecan  ile laptobu kapattım ve açtım . Çok geçti …

Uzaktan bağlantı programı inmiş , benim bilgisayarıma bağlantı sağlanıyordu . Hemen düşünüp WİFİ’yi kapattım ve uzaktan bağlantı sağlanmadı . Bana uzaktan bağlanan kişi laptoba yüklediği program ile laptobumu çökertecekken konuya el attım ama bu sefer sistem hataları oldu . En yakın bilgisayarcıda içinde ki bilgileri alıp format attık şimdi daha hızlı çalışmaya başladı .

1777092_2_1494831755o9tn9

Kısacası size karşıdan bağlanırlarsa internet bağlantısını kesin ve virüsü dezenfekte etmeye çalışın . Bilmiyorsanız bilen ile yapın . Evde ki bulgurdan olmayın .

ÇOK ÖNEMLİ NOT :  Sakın ama sakın ! En yakın arkadaşınız dahi olsa gelen linki kontrol etmeden veya mail ile gelen bağlantılara tıklayıp , dosya indirmeyin .

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.