İYİMSER İNSANLARIN 5 ÖZELLİĞİ

0

Bu yazıyı okuduktan sonra evlat edinmeyi düşüneceğiniz iyimser insanların özelliklerinden bahsedeceğim.

Kimse üzgün, olumsuz olmak ve bardağı yarısını boş görmek istemez. Bunlar karamsarlığın özellikleridir.

Öte yandan, iyimser insanlar karamsar insanların tam tersidir. Bardağın yarısını dolu görürler, her zaman mutlular ve her probleme bir sorun değil fırsat olarak yaklaşırlar.

İyimser insanlar her durumda olumlu cevaplar ararlar. Bu, iyimser olan kişilerin hiçbir zaman hiçbir aksama yaşamayacakları ya da yaşamda herhangi bir sorunla karşı karşıya kalmayacakları anlamına gelmez, sadece durumu kabul etmeyi ve olaylara farklı bir olumlu bakış açısıyla bakmayı seçmeleri anlamına gelir.

Bu nedenle iyimser olan insanlar negatif olanlardan daha başarılıdır.

İşte evlat edinmeyi düşüneceğiniz iyimser insanların 5 özelliği.

1.) Kendi kendine motive olurlar

İyimser insanlar kendi kendine motive olan insanlardır. Bunun nedeni, her şeyi bir sorundan çok bir fırsat olarak gördükleri, harekete geçmeye ve istedikleri şey için çalışmaya daha istekli olmalarıdır.

Olumlu olan insanlar yeni şeyler denemeye isteklidirler, çünkü başarısız olsalar bile, deneyimlerinden öğrendikleri şeyler her şeyin yolunda olduğunu gösterir.

Aksine, olumsuz olan insanlar statükolarını korumayı tercih ederler. Konfor bölgelerinin dışına çıkmaya cesaret edemezler çünkü işler yolunda gitmezse endişelenmeye başlarkar. Harekete geçmeden önce düşüncelerinde ve fikirlerinde mağlup oldular.

Dolayısıyla, hayatta daha iyi başarılar elde etmek istiyorsanız, bir şeyleri öğrenme, büyüme ve daha iyi bir zemine ulaşma fırsatı olarak görmeyi seçin, sizi durduran bir sorun veya engel olarak değil.

İyimser insanlar, yaptıklarına inanmaktadır. Kendi motivasyonunun kendi içinden geldiğini anlamalısınız. Hayallerinizin ve hedeflerinizin mümkün olduğunu bilmek, zorluklar ve problemler hakkında çok fazla düşünmeden ilerlemeye yönlendirilmenizi sağlar.

Öyleyse kendine motive olmayı öğren. Parlak taraftaki şeylere bakın ve istediğiniz her şeyin mümkün olduğunu kendinize söyleyin. Motive edici konuşmacı gibi, Les Brown da sık sık “Mümkün!” Der.

2.) Kendilerini diğer olumlu insanlarla çevrelerler

Aynı tüylerden kuşlar birlikte akın eder. Eğer kaybedenlerle dolaşırsan, ezik de olursun. Dolayısıyla, olumlu olmak istiyorsanız, çevrenizdeki tüm olumsuz insanlardan kurtulun.

Diyor ki, “Olumlu bir hayat hiçbir zaman olumsuz bir akıldan gelemez.” İyimser insanların niteliklerinden biri, kendilerini benzer düşünen insanlarla çevrelemeleridir. Ve bu durumda, iyimser insanlar kendilerini diğer olumlu insanlarla karıştırırlar.

Enerji bulaşıcıdır. Şikayet etmeyi seven insanlarla anlaşırsanız, konuşmanızın ne olacağını tahmin edin? Şikayet eden bir insan olursunuz. Er ya da geç olaylardan şikayet edeceksiniz.

Bu yüzden Jim Rohn çevrenizde ki beş kişinin ortlaması olduğunuzu söyler. Ördeklerle yüzmeye devam ederseniz bir kartal olamazsın.

İyimser insanlar kendilerini diğer olumlu insanlarla çevreler. Bu nedenle, çevrenizde görmek istediğiniz kişilerin kim olduğunu belirleyin ve onlarla daha fazla zaman geçirin.

İş adamları ile dolaştığınızda, konuşma iş ve ekonomi konuları etrafınızda döner. Ve kendinizi sigara içen insanlarla çevrelediğinizde, siz de sigara kullanan biri olacaksınız.

Bu nedenle, en çok zaman geçirdiğiniz kişiye göz kulak olun. İyimser olmak istiyorsan, olumlu insanlarla iyi geçin.

3.) Şükran ifade ederler

İyimser insanların bir diğer büyük kalitesi de şükranlarını ifade etmeleridir. Ne olursa olsun, değer veriyorlar ve bunun için minnettar hissediyorlar.

İşler yolunda gitmediğinde bile, asık suratlarını göstermenin bir anlamı olmadığını biliyorlar çünkü geçmişi değiştiremezler. Bu nedenle, iyimser insanlar minnettar olmayı ve ne olduğunu kabul etmeyi seçer.

Bununla birlikte, bu onların yenilgilerini kabul ettikleri veya hiçbir şey yapmamayı seçtikleri anlamına gelmez. Sadece durumu değiştiremediklerini, ancak kendilerini değiştirebileceklerini kabul ediyorlar.

İyimserler, rüzgarın yönünü değiştiremezlerse, yelkenlerini hedeflerine ulaşmak için kesinlikle değiştirebileceklerine inanan insanlardır.

Minnettarlık, benimsemeniz gereken, yaşamı değiştiren en önemli özelliklerden biridir. Bir düşünün, sahip olduğunuz şeye minnettar olduğunuzda, her zaman zengin olduğunuzu hissedeceksiniz. Ama sahip olduklarınız için minnettar değilseniz, bankada bir milyon dolar olsa bile asla varlık hissetmeyeceksiniz.

İyimser insanlar sorunlara karıştığında, kendilerini kötü hissetmezler, çünkü sahip olmadıkları şeyler için yeterli hissetmekten ziyade sahip oldukları şeyler için minnettarlar.

4.) Karşı Çıkan İnsanları Dinlemezler

Çoğu başarılı insanın kopya sayıcıları dinlemediğini biliyor musunuz? İyimser insanlar olasılığa inanan insanlardır.

Onlara bir şeyin imkansız olduğunu söylediğinde, hala devam etmeyi seçiyorlar, çünkü içgüdülerine inanıyorlar.

Arnold Schwarzenegger bir vücut geliştirmeci olmak istediğinde, birçok kişi bunun imkansız olduğunu söyledi. Ancak, onları görmezden geldi ve vücudunu eğitmeye devam etti. Olympia şampiyonluğunu yedi kez kazandı.

Ve Arnold film endüstrisine katılmaya karar verdiğinde, sayıcılar ona vücudunun çok hacimli olduğunu ve adının telaffuz edilmesinin zor olduğunu söyledi, onları dinledi mi? Hayır, şans değil.

Arnold daha sonra Hollywood’un en ünlü oyuncularından biri oldu ve başarısı birçok kez karşılığını verdi. Tüm bunlar gerçekleşti, çünkü olumsuz insanlar dinlememeyi ve kendi iyimserliğine güvenmeyi seçti.

Bu yüzden iyimser olun ve istediklerinize inanın. Birisi size, istediklerinizin imkansız olduğunu söylerken, büyük bir şeyin üzerine geldiğinizi çok iyi biliyorsunuz. Bu iyimser olmak demektir.

5.) Genellikle mutlu ve neşelidirler

İyimser insanlar mutlu insanlardır. Çünkü olayları daha parlak ve pozitif yönden görüyorlar, bu yüzden kendilerini mutlu hissediyorlar.

Bir iyimser, en küçük şeyleri bile olumlu bir bakış açısıyla görür. Örneğin, basit bir “günaydın” demek iş arkadaşlarınızı neşelendirmek için harika bir yol olabilir. Mesele şu ki, çoğu insan her gün tadını çıkarabilecekleri küçük “eğlence” hakkında düşünmekten ziyade çalışma korkusuna odaklanıyor.

Birçok araştırma, gülümsemenin birçok sağlık yararına sahip olduğunu göstermiştir. Gülüşün, öyle hissetmeseniz bile, vücudunuzun stres tepkisinin yoğunluğunu azaltabilirsiniz.

Yani iyimser biri olmak istiyorsan, daha çok gülümse. Gerçekten mutlu olmasanız bile, gülümseyen davranışı sizi daha iyi hissettirir.

Bu, iyimser insanların açık özelliklerinden biridir. Daha fazla gülümseyin ve her anı sınırsız olanaklarla yaşamaya değer yapın.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.