İNSANLAR NEDEN BENCİL OLDU ?

0

Bugün blog yazımda genel olarak rahatsız olduğum konudan yani insanların bencilliğinden bahsetmek istedim. Dönüp baktığım zaman 50-60 yıllık bir yaşam geçmişim ve kıyaslayabileceğim bir hayat aralığı olmasa da izlenimlerim, araştırmalarım, büyüklerime danışmalarım sonucundan günümüzün en

büyük problemlerinden birinin aslında insanların hırs ve bencillik olduğunu savunanlardan birisiyim.

Bencillik olarak benim ve muhtemelen sizlerinde gözüne çarpan en büyük şeyin son yıllarda insanların sadece kendilerinin öne çıkmasının istemesini, kendileri kendi kafalarında ki şeyi yapmaları için en yakının da ki insanı bile düşünmeden düşüncesizce hareket ettiğini gözlemleyebilirsiniz. Durum böyleyken ve artık insanların bu sorunu gün yüzüne güneş gibi çıkmışken aklıma takılan sorulardan birisi insanlar neden benci oldu ? oluyor.

Sosyal medya hayatımıza girdi gireli, teknoloji hayatımızda büyük bir yer etti edeli insanlar kendilerini kimi zaman olduğundan daha yukarılarda görebiliyor. Örnek verecek olursam günümüzde sosyal medya hesabı kullanırken şifre girmeniz alt metinde kendinizi özel hissettiriyor olabilir. Sosyal medya kullanırken ana sayfada karşınıza çıkan haberler, kullanıcılar size özel tasarlandığı için kendinizi olduğunuz konumdan daha yukarılarda gördüğünüze eminim. Sosyal medya olsun insan ilişkileri olsun hayatımızı etkileyen bir çok faktör sizleri bencil birer insan olmaya itiyor olabilir belki de itmiş haberiniz bile yoktur. Kim bilir?

Bencillik sadece en çok ben para kazanayım, en çok ben beğeni alayım, en çok ben ön plana çıkayım değil kendinizden sonra ki insanı düşünmeden hareket etmenizde aslında birer bencillik örneğinidir. Bugün yolda takıldığınız taşı kenara kaldırmıyorsanız, toplu kullanım alanlarında temiz bulduğunuz tuvaleti bulduğunuz gibi bırakmıyorsanız, kendinizden sonra gelen insanı hiçbir şekilde düşünmeyip hem kendi benliğinizi düşünüyorsanı kusura bakmayın ya bencilsiniz ya da bilmeden bencilce hareket ediyorsunuz.

Bencil insanlar yalnızca veya öncelikle kendi çıkarlarını düşünen gözeten insandır. Bazı konularda bu tanımı genişletmek mümkün olsa da her konuda adaletli olmalı iyiliği hoşgörüyü elden bırakmamalıyız. Sizden sonraki gelecek nesli düşünerek doğaya saygılı olmalı, sizden sonra ki gelecek nesilleri düşünerek bugün memlekete faydalı olmalı, sizden sonraki tualete girecek insanları düşünerek o tuvaleti temiz bırakmalıyız. Evimizin içinde ki aile bireylerimizden başlayarak tüm ülke ve dünyayı ilgilendiren bu sorun baktığınız zaman kişilerin, kurumların, devletlerin en büyük problemi haline gelmiş durumda. Bugün insan sağlığını bozan hastalıklar ne kadar büyükye bencilliğinde aynı safhada ve kişileri değil kitleleri, devletleri ilgilendiren büyüklükte daha yıkıcı etkisi olan bir problem olduğunu düşünmekteyim. Bencillikle savaşmak için herkesi hoşgörü ve saygıya davet ediyorum 🙂

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.