Banka Hesap Bilgileriniz Çalınmış Olabilir

Sosyal medya günden güne tehlike bir hale geliyor

1

Son zamanlarda Facebook’ta gezinirken bankaların kampanyalarını görmüş olabilirsiniz . Kimisi araba , kimisi altın kimisi başka bir hediye veriyor fakat bu hediyeler gerçekten de bankalar tarafında mı veriliyor ?

 

ATM’lerde kartları kopyalayan çetelerin bir benzeri şu sıralar sosyal medyada dolaşıyor . Bu yöntem eskiden de varfı fakat şu günlerde dahada artmış durumda. Şu an bu yazıyı okuyorsanız muhtemelen bir kaç ay sonra ( milletin canı iyice yanınca ) bu çeteyi haberlerde göreceksiniz . Şu ana kadar en bilinen dolandırıcılık yöntemlerinin başında ATM’de kart kopyalama ve polis kılığında sizleri arayan ve paralarınızı bir şekilde sizlerden alan dolandırıcılık yöntemleri gelir.

 

Özellikle Facebook’ta karşınıza çıkan bu dolandırıcılar , sizlere araba , altın , bonus para vaat ediyor . Facebook reklamları sayesinde herkese kolayca ulaşabilen bu sitenin ilk amacı sizleri cezbetmek . Öncelikle sizlere bir araba ödülü olduğu söyleniyor ve kazanabilmeniz için ise internet bankacılığına giriş yapmanız isteniyor . İşte olay burda patlıyor . Örneğin Ziraat bankasını ele alalım . Adamlar kendilerini ziraat gibi gösterip ( reklamda ) güya kampanya olduğunu sizlere söylüyor . Sizlerde seviniyorsunuz araba kazanacağız vs. diye (…) Giriş yapmış olduğunuz site bire bir Ziraat Bankası sitesinin aynısı oluyor ve url kısmına bakmazsanız , hesap bilgilerinizi girerseniz hesabınızdan para çekiliyor .

 

 

Banka hesap bilgilerinizi güvene almanızda fayda var . Belki hesabınızda çok para olmayabilir fakat güvene alın . Bazı bankalar havale / eft yaparken telefonunuzdan onay kodu isteyebiliyor . Mutlaka güvenlik önlemleri için bunları yapın . Her kampanyaya kanmayın . URL kısmına mutlaka bakın .

 

URL ÖRNEKLERİ : 

ziraatbank.com : DOĞRU

ziraattbank.com : YANLIŞ

 

Yukarıda ki vermiş olduğum yanlış örnekte 1 adet fazla t kullandım ve siz bunun farkına varmazsanız hesabınızda ki paralar ile vedalaşma vaktiniz gelmiş demektir .

 

Yukarıda ki görsel fake bir reklamdır . 

 

Daha detaylı bilgi için Google’ye sahte banka sitesi üzerinden dolandırıcılık aratırsanız ulaşabilirsiniz .

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları

1 yorum

  1. ege diyor

    evet benımde basıma geldı son anda farkettım 😀

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.