Google 19. Yaş Gününü Kutluyor

Google 19. yaşını doodle ile kutluyor

0

Bugün Google kullanıcıları Google.com adresine girince Google’ın çarkıfelek doodle’ı ile karşılaştı. Google’ın kendi doğum gününü kutlamak amacıyla hazırladığı bu doodle çarkın çevrilmesiyle kullanıcıya rastgele doodle’lar sunan eklenti gün içinde sıkılanlar için ufak bir kaçamak imkanı sağladı. Google’ın doğum gününün kutlanmasıyla birçok kişi Google’ın ne zaman kurulduğunu da merak etti.

 

GOOGLE NE ZAMAN KURULDU?

Google özel bir şirket olarak 4 Eylül 1998 tarihinde kuruldu ve 19 ağustos 2004 tarihinde halka arz edildi. Bu dönemde Larry Page ve Sergey Brin 20 yıllık yani 2014 yılına kadar Google’da çalışmak üzere Eric Schmidt ile anlaştı. Kuruluşundan itibaren misyonu tam olarak “dünyadaki bilgiyi organize etmek, bunu evrensel olarak erişilebilir ve kullanılabilir hale getirmek”tir. Resmi olmayan sloganı ise ”Don’t be evil” (kötü olma)dır. Bu slogan google mühendisi Amit Patel tarafından bulunmuş ve Paul Buchheit tarafından desteklenmiştir. Şirketin merkezi Mountain View, California’dadır.

Google dünya çapında bir milyondan fazla sunucuyla çalıştığı tahmin edilmekte. Bir milyardan fazla arama isteğini işlediği ve kullanıcılara Google tarafından oluşturulan gün başına yirmi dört petabayt olduğu bilinmekte. Gerçekleşen büyüme hızı, şirketin temel web arama motorunun ötesinde ürünler, satın almalar ve ortaklık zincirinin meydana gelmesini sağladı.

Görselde ki oyunda basit bir Beyzbol oyunu oynuyorsunuz . Topu size atan salyangozun topuna karşılık verip puan kazanmaya çalışıyorsunuz . Oyunu oynamak istiyorsanız BURAYA tıklayın .

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.