Hesabınıza Virüs Nasıl Bulaşır ?

İnternet virüslerinin nerden ve nasıl bulaştığını biliyor musunuz ?

0

Günümüz teknolojisi hayatımıza girmeden önce virüs dediğimiz zaman ilk aklımıza gelen şey , hastalıklara sebep olan virüs olsa da bugünlerde bilgisayar veya sosyal medya hesabımıza giren virüslerden söz ediyoruz . Bedenimize giren virüs nasıl bedenimizi yorgun bırakıyor hastalanmamıza sebep oluyorsa ; bilgisayar veya telefonlarımıza giren virüslerde aynı şekilde cihazlarımızı yoruyor , çalışmalarını yavaşlatıyor.

dance_of_the_hillary_virusu_sosyal_medyaya_korku_saldi_h127863_bd7b4

Peki virüs nasıl bulaşıyor ? Her ne olursa olsun , ister bilgisayar ister telefon ister sosyal medyanız olsun . Bilmediğiniz linklere tıklamayın , güvenmediğiniz uygulamaları indirmeyin . Facebook ve Twitter’da gündelik paylaşımları okur gibi artık virüsler ile karşılaşmaktayız . Özellikle Twitter’da virüsün yayılması çok kolay . Örneğin size bir mesaj geliyor ve mesajda ki linke tıklıyorsunuz . Tıkladığınız sayfa sizi Facebook veya Twitter giriş sayfasına yönlendiriyor . Siz giriş sayfasına kullanıcı adı ve şifrenizi yazdığınız zaman hesabınız çalınıyor .Elinizle kullanıcı adı ve şifrenizi vermiş oluyorsunuz .

1424547705_2

Her hangi bir site de linke tıkladığınız zaman , o sitenin benzeri bir site karşınıza açılıyorsa URL yerine dikkat edin . Size bir örnek vermem gerekirse eğer , orijinal Facebook URL’si www.facebook.com iken hesabınıza virüs bulaştırmak isteyen kişiler sizi www.faceboook.com’a yönlendiriyor . Örnekte 1 adet fazla “O” koydum . Eğer farketmeyip kullanıcı adı ve şifrenizi girerseniz hesabınız çalınır veya botlaştırılır . URL kısmına dikkat edin biraz da şundan ötürü söylüyorum ki benzer harfleri kullanıyorlar . Yine örnek vermek gerekirse bu yazıyı okuduğunuz sitenin ana sayfa linki erdemozturk.com.tr iken virüsü bulaştıran kişiler sizi erclemozturk.com.tr’ye yönlendiriyor . “d” yerine “cl” kullandım. Hızlı bakınca benziyor birbirine dimi ? Aynı şekilde maillerde de dikkat etmek lazım . Özellikle YapıKredi bankasından diye mail atıp “d” yerine “cl” kullandıkları mail adresi ile mail atıyor , sizin kart bilgilerinizi alıyor ve kartınızı boşaltıyorlar .

virusb

Şunu asla unutmayın . Hiç bir sosyal medya sitesi size mesajlar bölümünden mesaj atmaz , hiç bir banka sizden kart bilgilerinizi istemez . Tıkladığınız , indirdiğiniz linklere dikkat etmekte fayda var .

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.