HAYATTA NEYİ AMAÇLIYORUM ?

0

                Günler hızlı hızlı geçerken geriye dönüp baktığım zaman ne de çok zaman geçmiş hayattan diye düşünüyorum. Öyle ki ortaokul yıllarında üniversite okur muyum ben ? üniversite okumam herhalde liseden sonra bir şeyler yaparım diye düşünürken fark ettim ki 8 – 10 ay gibi kısa süre sonra 3 adet üniversite diplomasına sahip olacağım. 3 diploma ile yetinmeyip açık öğretim/örgün öğretim fark etmeksizin bu 3 diplomayı 5’e tamamlayacağım. Daha önceleri lise 4 yıl diyip gözümde büyürken evet üniversite 4 yıl nasıl geçer diye düşünürken 10 ay sonrasını sanki yarınmış gibi hissedip buna göre yaşamaya başladım.  Sanırım artık büyüdüm ve bir şeyler yapma zamanı geldi de geçiyor …

Bazı zamanlar geriye dönüp ne yaptığımı sorguluyorum. Ne yaptım ? Ben kimim ? Nerede hata ettim ? Neden hala bazı şeyler rayına oturmadı ? … gibi sorular kafamı kurcalıyor. Ama neden ? Kafamı bazı şeylerin sorgulanmış olmasının veya gerçekten bazı hedeflerimin olmasının bir sakıncası olduğunu düşünmüyorum. Uyuşuk düşünmeyen bir beynimin olmadığını savunuyorum. En azından beni hayatta tutan hedeflerim var ve 50 yıl sonra da olsa büyük hedefe ama ben ulaşacağıma ama kaderim beni bir yerlere getirecek. Eminim ! Kimisi için basit bir insan gibi gözüksem de kimsi için bir dahiyim ve iki düşünce de benim kabulümdedir. Sonuçta ben kendimi nasıl hissediyorsam öyleyimdir ve hedeflerimin arasında da kendimi bilmek tanımak ve buna göre hareket etmek var. Hayat eğer adil davransaydı insanlar şu an ne ben ne siz bulunduğumuz yerde durmayacaktık. Bir adım ileri veya bir adım geri. Kesinlikle aynı yerde ve izde bulunmayacaktık. Peki hayatın size getirmiş olduğu şansları kullanmak bu şansa sahip olmayan  insanlara haksızlık mı ? veya bu şansınızı kullanmak etik mi ? şansınızı kullanmadığınız zaman sizin yaşamış olduğunuz geriye düşme durumunu siz başkalarını düşünerek yaşadınız da tanıdığınız veya tanımadığınız insanlar için yapmış olduğunuz hareket kimin umrunda ?

                Şöyle bir düşünüyorum … Sadece düşünüyorum. Çoğu zaman sırf düşünüyorum diye yapamadığım onlarca şey var. Ben kendi kendimi mi yavaşlatıyorum yoksa kendime mi güvenmiyorum ? Kendimi seviyorum ve güveniyorum ama benim derdim neyle ve kimle ? insanlar ile ? aynada gördüğüm kendimle veya kimle ? Kafamda onlarca yanan soru işareti lambalarını tek tek söndürmem maalesef mümkün olmasa da artık daha sakin daha yapıcı ve daha adım atan bir insan oldum. Peki bunun sebebi ne ? … Çok fazla soru sorduğumun farkındayım ama şu an bu soruları size değil aslında kendime soruyorum ve bu soruların cevabını bir çok kez buluyorum. Artık kendimi tanıyor ve biliyorum. Hangi soruma hangi cevap getireceğimi veya bir şeyi gerçekten isteyip istemediğimi. Gerçekten ben neyi istiyorum ? Bu sorunun cevabını bir yere kadar verebiliyorum . Veremediğim kısımda işte az önce bahsetmiş olduğum şans ve adım atma faktörü devreye giriyor. Eğer ben milyon liram olmasını istiyorsam ( ki hayırlısı ise olsun ve istiyorum ) buna göre adım atmalı ve şans yaratmalıyım. Hiç 2 – 3 bin nüfuslu mahallelerin bakkalına veya ara sokakta köfteci açmış insanların suratlarına baktınız mı ? Böyle durumlarda aklıma bu insanlar neden bu mesleği tercih ettiği ve maddi olarak zengin olamayacakları takılıyor. Gerçekten maddi olarak güç ve zenginlik önemli mi  ? yoksa bu işi maneviyata mı dökmeliyiz ? öyle ki günümüzde maddi ve manevi olarak güç biraz zor ve bu gücü bulmak yine bizim içimizde yine bizim tercihlerimizde saklı.

                Hedeflerimi her zaman ileri yıllara göre ayarlayan buna göre de hareket eden, eğer planımı yapmadıysam bile kaderimin bir şekilde bana armağan verdiği hayatı yaşıyorum. Bugün baktığım zaman Ön lisansı birincilik ile bitirip tam burslu şekilde lisans okuyorum, Genç Kızılay Eyüpsultan İlçe Başkanlığı yapıyorum, kendi fikirlerimi paylaştığım bir blog sitem var, geliştirmekte olduğumuz ve geleceği olduğunu gördüğüm bir e-ticaret sitesinin ortağıyım. Bunları yaparken bir çok şey aklımı kurcalıyor ve yapmak için uğraşıyorum, yapmak istiyorum. Bazen çevremden Erdem neden bazı şeyler için uğraşıyorsun neden yapıyorsun bırak hayatını yaşa deseler de gençliğimde düşünmeden, çalışmadan geleceğimi kazanabileceğime inanmıyorum. Açıkca söylemek gerekirse belirli mesai saatleri içerisinde çalışarak hak ettiğinden daha az ücretlerle sizden daha az bilgili insanın altında çalışmak bana mantık dışı geliyor. Piyasa koşullarına göre aileden zenginliğimde olmadığı için bir şekilde para kazanmalıyım ve birilerinin altında çalışmayacaksam bu yolun kendi yolumu çizerek oluşacağını biliyorum.

Kafamın içinde bir çok kez o kadar fazla gelgitler yaşıyorum ki bilemezsiniz. Hayatımı rayına koymak için ciddi ciddi bazı adımlar atıyorum ve belirlediğim tarihler arasında güzel şeyler yapacağım. Geçmişte güzel vakitler geçirdim ve artık demek istiyorum ki gelecek benim istediğim gibi olacak ve gelecek evvela benim olacak. Sizlerde hayatın akışına kapılmadan neyi yapmanız gerektiğini ve neden yapmanız gerektiğini yazın ve bunun üzerine planlar oluşturun. Gelecek sizin olsun ve gelecekten ümitli olun.

İlerleyen zamanda sitemde güzel gelişmeler görmeniz dileğiyle 🙂

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.