Döviz Hangi Bankadan Alınır ?

0

Son zamanlarda ki döviz kurunun dalgalı olması döviz almak ve döviz satmak isteyen insanların sayısını bir hayli artırmış durumda . Durum öyle ki 2018 Ağustos ayında ki dolar kurunun 7 TL’nin üzerine çıkması diğer para birimlerinin de aynı seviyede yukarılara çıkması elinde Türk Lirası olan vatandaşların paralarını dolar – euro – sterlin gibi dövize veya altın – gümüş gibi madenlere yatırmasına yöneltmiş durumda .

İnsanların para kazanmasını ve döviz ve maden satın almak isteyen vatandaşların sayısında artışı gören döviz büroları ve bankalarda muhtemelen bugüne kadar yapamadıkları karı son 6 ay içerisinde yapmışlardır .İnsanların döviz ve madenlere talep etmesinden dolayı döviz bürolarında ve bankalarda bir rekabet söz konusu oldu . Bu yüzden bankalar ve döviz bürolarına baktığımız zaman kendi aralarında rekabet içerisinde olduklarını görürüz .

Nereden Döviz Almalıyım ?

Kar edeyim derken zarar etmek istemeyen vatandaşların akıllarına gelecek ilk soru muhtemelen nereden döviz almalıyım olacaktır . Öyle ki döviz bürolarının konumuna göre de fiyat farklılıkları görünen dövizde ;bankaların online işlemleri ve şubelerinde de bu fark görünmektedir . Örneğin turistik bir yerde ki döviz bürosunda  1 Dolar 5.1 Alış 5.4 Satış iken turistik olmayan bir yerde 1 dolar 5,3 – 5,4 görünebilmektedir .  Döviz alırken önemli olan alış ve satış arasında ki farkın az olmasıdır . Örneğin müşterisi olduğunuz bankanın şubesinde dolar 5.2 alış 5.29 satış iken internet şubesinde 5.23 alış5.27 satış görebilmektesiniz . Bir çok bankanın kendine göre internet şube fiyatı vardır .

Döviz alacak insanların birinci başvuracağı yer döviz büroları değil , bankaların internet şubesi olması gerektiğini düşünenlerdenim. Eğer güvenilir ve alış ve satış makas farkı az olan bir tanıdığınız ( broker) varsa işleminizi o kişiye yaptırabilirsiniz . Eğer güvenilir bir kişiniz yoksa kesinlikle bankaları kullanmanızda fayda vardır çünkü her geçen gün broker’lık adı altında dolandırıcılık artmaktadır . Bir çok bankaya istediğiniz döviz kurundan al – sat emri verebildiğinizi de unutmayın .

Aşağıda size 5 Şubat tarihine 13:00 saatine ait bankların internet sitelerinden almış olduğum güncel döviz kurlarını paylaşacağım .Sizlere hangi bankayı kullanmanız hakkında bir tavsiyede bulunamam fakat gerekaşağıda ki bilgilerden yararlanarak gerekse birkaç saatinizi harcayarak günceldöviz kurları ve en iyi döviz kuru veren banka hakkında bilgiye sahipolabilirsiniz .

Güncel banka döviz kurları :

Güncel Baka döviz kurlarını bankaların internet şubelerinden öğrenebilir veya Merkez Bankasının web sitesinden görüntüleyebilirsiniz .

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.