Döviz Alış – Satış Nedir ?

0

Son günlerde  dövizin artması ve insanların döviz üzerinden para kazanmanın kolay para olarak görmesi ile döviz almak ve satmak popüler hale geldi . Öyle ki Döviz nedir ? Döviz neden değerlenir ? Döviz alış nedir ? Döviz satış nedir ? gibi soruların

cevabını bilmeyen insanlar dövizden para kazanmak istemektedir . Bu yazımda sizlere döviz nedir ? , döviz alış nedir ? döviz satış nedir ? Kısaca bundan bahsedeceğim .

Döviz Nedir ?

Yabancı para birimidir . Dolar , Türk Lirası karşısında döviz iken Türk Lirası’da Dolar karşısında dövizdir . Başka bir bakıma bütün paralar dövizdir . Altın , gümüş gibi şeyler döviz değil değerli maden olarak geçmektedir .

Döviz Alış Nedir ?

Alış sizlerin satış , bankanın veya döviz bürosunun alış fiyatıdır . Alış denildiği zaman olaya kendi gözünüzle değil banka gözüyle bakmalısınız . Çünkü bu alış ve satışı aslında siz değil banka gerçekleştiriyordur . Bu yüzden banka gözü ile bakmanızda fayda vardır .

Döviz Satış Nedir ?

Satış sizlerin alış , bankanın veya döviz bürosunun satış fiyatıdır . Satış denildiği zaman olaya kendi gözünüzle değil banka gözüyle bakmalısınız . Çünkü bu alış ve satışı aslında siz değil banka gerçekleştiriyordur . Bu yüzden banka gözü ile bakmanızda fayda vardır .

Alış ve satışa örnek :

Döviz alıp satarken güncel kur 5.50 TL görebilirsiniz . Banka ve döviz bürosuna göre alış ve satış fiyatları farklılık gösterse de sizlere bir örnek üzerinden 1000 Dolar ile nasıl 100 TL kazanacağınızı anlatacağım .

Örneğin gücel döviz kuru 5.50 olsun . Banka Alış ve satış 2 kuruş aşağı , 2 kuruş yukarı var sayalım . Makas aralığı az olsun .  Yani ;

Banka Alış : 5,48

Güncel Kur : 5,50

Banka Satış 5,52

Sizin burada dikkat etmeniz gereken yer banka alış ve satış yeridir . Çeşitli sitelerde veya haber kanalında dolar 5,50 görseniz bile sizin bankanız size doları 5,52 den satacak , sizden 5,48’den alacaktır .

5,52’den 1000 dolar alacağınız zaman 5520 Türk Lirası para harcamanız gerekecektir . 5520 TL’yi 5620 TL yani 100 TL kar ile satmak istersek banka Alış fiyatının 5,62’ye çıkması gerekiyor ki sizler satarken 100 TL kar elde edebilesiniz .

Lafı toparlayacak olursam . Sizlerin dikkat etmesi gereken birinci ve en önemli kural döviz alış ve satış arasında ki makas farkının az olduğu bir döviz bürosu veya banka seçmek , sonrasında ise alış ve satışa dikkat ederek satış yapmaktır .

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.